Poker Elleri

Poker Elleri

Poker ellerini bilmek en temel şarttır. Poker elleri açılan 5 kartın değişik kombinasyonlarından oluşur ve bütün ellerin kendi aralarında birbirine göre üstünlükleri vardır. Poker masasında hangi oyuncu en üstün ele sahipse o oyuncu galip sayılır. Poker elleri açılan 5’li kartın sayısal değerlerine ve türlerine(Kupa>Maça>Karo>Sinek) göre oluşur. Poker ellerine en üstün elden başlayarak resimli anlatalım.

Royal Floş (Royal Flush) : Açılan 5’li el aynı türden(Kupa>Maça>Karo>Sinek) oluşmalı ve sıralaması As(A)>Papaz(K)>Kız(Q)>Vale(J)>10’lu olmalıdır. Eğer iki oyuncuda Royal Floş açtıysa bu defa Kupa>Maça>Karo>Sinek üstünlüğüne bakılır. Yani Kupa en üstün türdür.

Royal Floş

Straight Floş ( Sıralı Renk) : Royal Floş’a göre üstün değildir. Fakat Royal Floş’tan sonraki en üstün eldir. Ardışık sayıda fakat tek türden oluşan 5’liye Straight Floş denir. As(A) joker pozisyonunda olup hem en küçük kart hemde en büyük kart olarak kullanılabilir.

Straight Floş

Kare (Dörtlü) : Poker elleri arasında 3.cü en iyi eldir. Adı üstünde 4 tane aynı sayıda fakat farklı türde kart ve bir tane başka bir karttan oluşur.

Kare

Ful (Full House) : Aynı sayıda 3 farklı renkte kart ve aynı sayıda 2 farklı renkte kart olacak. Eğer iki oyuncu Ful açarsa 3’lü olan serinin yüksekliğine bakılır. Poker elleri arasında 4.sıradadır.

Ful

Floş (Renk) : Ardışık olmayan fakat aynı türde(renk) olan 5 kart dizisidir. Poker elleri içinde en iyi 5.ci eldir.

Floş

Straight (Kent) : Ardışık sayıda olan fakat farklı yada aynı türden olabilen 5 kart. As(A) yine Joker posizyonunda olup isteğe göre en büyük yada en küçük kart olarak kullanılabilir. (10, J, Q, K, A) ve (A, 2, 3, 4, 5) gibi.

Straight

Üçlü (Three Of a Kind) : Aynı sayıda fakat değişik türden 3 kartın bir arada olmasıdır.

Üçlü

Döper (İki Çift) : Aynı sayıda iki kart farklı türden ve yine bir başka aynı sayıda iki kart farklı türden oluşacak. Varsayalımki iki oyuncuda Döper var. O zaman en yüksek döpere sahip oyuncu eli kazanır. Eğer buda aynıysa ikinci çifte bakılır. Hadi şartları zorlayalım buda aynı olursa o zaman 5. olan kartın yüksekliğine bakılır.

Döper

Per (One Per) : Aynı sayıda iki kart değişik türden olmalı. Oyun esnasında birden çok oyuncuda Per varsa büyük Per’e sahip olan kazanır.

Per

Yüksek Kart ( High Kart) : Birbirinden farklı ve alakasız 5 kart. Kazananı belirlemek için en yüksek karta bakılır. En yüksek kartlar aynıysa 2.ci yüksek karta bakılır.

Yüksek Kart

Yukarıda anlatılan poker ellerini pekiştirmek için aşağıdaki Poker Elleri videosunu izleyebilirsiniz.